Przewodnik po patelniach: Która patelnia pasuje do którego dania?
Nasze typy patelni
Rodzajów patelni jest tyle co piasku nad morzem. Ale która patelnia będzie pasować do Ciebie, Twojej kuchenki i Twoich ulubionych przepisów? Prezentowane patelnie spełniają wszystkie kulinarne życzenia, a potrafią jeszcze więcej, np. oferując gotowanie z niską zawartością tłuszczu.
Patelnia dla początkujących: Lekka patelnia z aluminium
Niemal każdy zaczynał od aluminiowej patelni. Jest ona na tyle praktyczna co i lekka, że można ją swobodnie przywiązać do plecaka, aby usmażyć coś na kuchence kempingowej na biwaku: Zapalamy ogień, wbijamy jajka i wkrótce możemy je zjeść. Jest również idealna do wrażliwych produktów, takich jak ryby lub delikatne warzywa, które nie tolerują gotowania w zbyt wysokich temperaturach. Jeśli patelnia zrobi się zbyt gorąca, po prostu podnosimy ją w powietrza i szybko ostygnie.
Podnoszenie aluminiowej patelni z kuchenki nie stanowi żadnego problemu, ponieważ waży niewiele, bez względu na swój rozmiar. Dlatego też naleśniki mogą łatwo wzbić się w powietrze i wylądować z powrotem na patelni! Takie akrobatyczne manewry na patelni są znacznie trudniejsze do wykonania w przypadku ciężkiej patelni z miedzi lub stali nierdzewnej, zwłaszcza że ta ostatnia będzie jeszcze przez dłuższy czas utrzymywać swoją temperaturę. Dzięki powłoce nieprzywierającej nic się nie przykleja, a producent zadbał również o to, aby rączka nie nagrzewała się podczas gotowania. Aluminiowa patelnia nie jest jednak zalecana do gorących i pikantnych steków czy pieczeni.
Zalety i wady patelni aluminiowej:
- Nie nadaje się do wysokich temperatur, nie nadaje się do kuchenek indukcyjnych
- Niska waga, no i cena są nie do pobicia
Patelnia uniwersalna: Gruba aluminiowa patelnia z miękkim uchwytem
Do patelni, gotowi, start. Ten wszechstronny produkt zrobi wszystko. Już po jego dotknięciu, wszystko stanie się jasne: Dzięki pięknemu, miękkiemu w dotyku uchwytowi patelnia leży pewnie w dłoni i nie wyślizguje się z dłoni nawet pełnego temperamentu smażenia omletów. A ponieważ jest, w stosunku do patelni dla początkujących, można ją uznać za jej tzw. patelnię-matkę, ma ona grubszą podstawę (2,5 mm), jest nieco cięższa, ale może też więcej.
Solidny materiał optymalnie rozprowadza ciepło i magazynuje je w taki sposób, że można wyłączyć kuchenkę i spokojnie nakryć stół bez obawy o wystygnięcie jedzenia. Oczywiście nie smażymy tutaj bezpośrednio na aluminium, więc nic nie może się przypalić, o ile powierzchnia patelni pozostanie nieuszkodzona. Idealna do codziennego użytku np. do dań warzywnych, krajanek mięsnych lub filetów rybnych, dań jajecznych, szpecli serowych czy dań duszonych. Nikt nie powinien się jednak spodziewać po tej patelni przyrumienionych skórek. Do ich uzyskania zalecany jest następny poziom aluminium: odlewane w formie, o większej gęstości materiału, bardzo stabilne, najcięższe ze wszystkich, dzięki optymalnej akumulacji ciepła, może być nagrzewane do wyższych temperatur, a tym samym zapewnia idealne rezultaty smażenia – przedstawiamy patelnię z odlewu aluminiowego.
Zalety i wady patelni z odlewu aluminiowego:
- Nieodpowiedni produkt do mocno przysmażonych steków. Do tego celu nadają się w szczególności patelnie aluminiowe z wyjątkowo chropowatą powłoką lub wytrzymała patelnia z odlewu aluminiowego.
- Patelnia jest idealna do delikatnych potraw, które łatwo się przypalają. Przeznaczona raczej do kuchenek elektrycznych i indukcyjnych, mniej do gazowych.
Niezawodna patelnia: Patelnia ceramiczna nie pozwala, by cokolwiek się przypaliło
Patelnie ceramiczne stanowią co prawda nowość w dużej rodzinie patelni, ale dzięki swoim walorom użytkowym zadomowiły się już na stałe w kuchniach koneserów i ekspertów. Gotują wszystko, od smażonych ziemniaków po steki, z chęcią ugoszczą także zwykłe jajko sadzone. Możesz polegać na tej patelni, ponieważ jej nieprzywierająca powłoka niczego nie przypali.
Podstawa ma grubość 2,5 mm i nie ześlizgnie się tak łatwo z rusztu podczas akumulowania ciepła, aby optymalnie, bezstratnie i równomiernie przekazywać energię cieplną do przyrządzanych potraw. Ta cecha sprawia, że patelnia ceramiczna jest idealna do dań duszonych, bardzo delikatnego pieczonego mięsa lub soczystych pasztecików warzywnych.
Patelnia jest wyposażona w specjalne zabezpieczenie, dzięki któremu nigdy się nie zapali, nawet wówczas, gdy stoi na kuchence gazowej. Naprawdę na to zasługuje, ponieważ ta gorąca pomoc kuchenna jest również ekonomiczna i myśli o Twoim zdrowiu: Do swojej pracy nie potrzebuje prawie w ogóle tłuszczu lub oleju.
Zalety i wady patelni ceramicznej:
- Szukaliśmy minusów, ale ich nie znaleźliśmy.
- Ceramika to bardzo dobra powłoka nieprzywierająca, która jest bardzo odporna na zarysowania. Nadaje się do wszystkich rodzajów kuchenek. Oferowana wersja posiada nawet podstawę indukcyjną.
Szlachetna patelnia: Solidna konstrukcja z dodatkiem marmuru
Przypomina kamień, jest nim jednak tylko częściowo: Powłoka tej wysokiej jakości patelni wykonana jest z marmuru. Pod nim znajduje się solidne kute aluminium, które podczas gotowania staje się bardzo wydajne w duecie z marmurem. Przewodzenie termiczne działa optymalnie, co oznacza, że: ta droższa w zakupie patelnia oszczędza wyższe koszty z tytułu poboru energii. Ponadto podczas smażenia nie jest potrzebny prawie żaden tłuszcz ani olej, mimo że patelnia smaży niezawodnie nawet w wysokich temperaturach. Marmurowa patelnia to odpowiednia pomoc kuchenna do udek z kurczaka przyrządzanych na patelni, mięsa, które musi być obsmażone, aby zachować soczystość, lub chrupiących smażonych ziemniaków.
Ta patelnia to profesjonalny produkt, który zapewnia odprężające doznania podczas gotowania oraz pyszny aromat pieczonych potraw nawet w wysokich temperaturach. Chropowata powłoka nieprzywierająca została specjalnie zaprojektowana, aby nic się nie paliło, nawet w wysokich temperaturach. Rozprowadza tłuszcz tak optymalnie, że powierzchnia styku z mięsem jest po prostu cudownie chrupiąca.
Marmurowa powłoka sprawdza się również przy wyborze patelni do grillowania: po prostu delikatnie posmaruj ją olejem, zwiększ ogień i obsmaż stek z obu stron. Dzięki powstałym w ten sposób rowkom mięso będzie wyglądać, jakby zostało właśnie wysmażone na zewnętrznym ruszcie.
Zalety i wady patelni z powłoką marmurową:
- Wyższa cena.
- Oszczędza energię i tłuszcz, może posłużyć jako patelnia do grillowania.
Zaczynamy od początku!
Czyszczenie patelni
Po smażeniu patelnia wymaga odpowiedniej uwagi, aby zapewnić sukces Twoim potrawom w przyszłości. Na przykład gąbka ścierna ze stali nierdzewnej lub gąbka innego typu w ogóle nie nadaje się do usuwania resztek jedzenia z powlekanych patelni, ponieważ mogą one odkleić ich nieprzywierającą powłokę. Jest rzeczą oczywistą, że ostre noże lub podobne nie nadają się do usuwania przypieczonych skórek i innych resztek z patelni.
- Najlepiej nie zostawiać patelni długo po jej przygotowaniu, a gdy jest letnia lub ma temperaturę pokojową, opłucz ją gorącą wodą i wytrzyj miękką ściereczką, aż woda spłynie.
- Jeśli nie przygotowywano w niej ostrych i silnie pachnących potraw, zazwyczaj wystarczy po użyciu wytrzeć patelnię papierowym ręcznikiem.
- Jeśli większe fragmenty jedzenie przywrą do niej, istnieje jedna stara sztuczka, której można użyć: wsyp na patelnię odrobinę proszku do pieczenia, sody lub płynu do zmywarek, zalej wodą, pozostaw do namoczenia i krótko zagotuj.
Wskazówka: Stosuj odpowiedni tłuszcz!
Nawiasem mówiąc, patelnie zwykle brudzą się tylko wówczas, gdy były zbyt mocno podgrzane lub smażenie odbywało się na niewłaściwym tłuszczu, np. stek smażony na oleju o niskim punkcie dymienia. Olej z orzeszków ziemnych, rzepakowy lub słonecznikowy radzi sobie z pieczeniem lepiej niż oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia lub masło! Pieprz, sól i inne przyprawy na dłuższą metę nie będą się osadzać na smażonym mięsie na nieprzywierającej powłoce. Dlatego lepiej przyprawiać steki itp. po ich wysmażeniu!
Polecamy: PAUDAR Bratpulver